Jak przyspieszyć stronę internetową?

W czasach XXI wieku, gdzie każdy się spieszy i oczekuje jak najszybszego rezultatu, powinniśmy zadbać o czas ładowania naszej strony.

Korzyści szybkiego ładowania strony

Wyniki wyszukiwania – wyszukiwarka Google wyżej pokazuje strony, które mają dobrze zoptymalizowaną szybkość ładowania. Pozwoli Ci to na pokazanie się w wyszukiwarce wyżej niż Twoja konkurencja.
 
Zmniejszenie wyjść – mniejsza ilość użytkowników będzie skłonna wyjść z naszej strony internetowej i pozostanie na niej dłużej, dzięki czemu będziesz mieć szansę na przekazanie większej ilości informacji.
 
Google Ads – szybkość ładowania strony jest brana pod uwagę przy jakości strony w kampaniach Google Ads, dzięki wyższej jakości strony nasza reklama pojawi się wyżej niż konkurencji oraz będzie mniej kosztować.
 
Poprawa konwersji – jeśli użytkownik szybciej otrzyma daną informację, tym bardziej prawdopodobne, że wejdzie z nią w interakcję, co może przenieść się na wyższą konwersję, jeśli dana informacja do tego zachęca.
 
Zadowolenie użytkowników – nikt nie lubi czekać, szybkość Twojej strony internetowej wpłynie na zadowolenie użytkowników podczas korzystania z niej, co wpłynie na ich decyzję dotyczącą zakupu Twoich usług lub produktów.

Jak testować szybkość strony

Jeśli już wiesz jakie są korzyści z szybkiej strony internetowej, warto abyś sprawdził jak działa Twoja. Poniżej zostawiam Ci kilka linków do darmowych stron, na których sprawdzisz szybkość ładowania strony i pokażą Ci one listę elementów, które warto zoptymalizować.

Jak przyspieszyć stronę internetową

Grafiki – najczęstszym błędem jest zmniejszanie obrazków na stronie za pomocą kodu CSS, powinniśmy bezpośrednio wrzucać na stronę grafikę w rozmiarze jaki chcemy wykorzystać. Dodatkowo warto zamienić grafiki na plik o rozszerzeniu .webp, dzięki czemu z formatu .png zmniejszymy plik o około 26%, a z .jpg około 25%-34%.
 
Video – jeśli film jest hostowany na tym samym serwerze co strona internetowa, a dodatkowo mamy ograniczoną przepustowość, to może to być zabójcze dla strony. Warto wtedy pomyśleć o hostowaniu filmu na zewnętrznej platformie np. YouTube lub za pomocą “Lazy Loading”, ukryć film na stronie, gdy nie jest potrzebny.
 
Lazy Loading – polega na ładowaniu grafik, filmów, zdjęć dopiero w momencie, gdy są one potrzebne, czyli dopiero wtedy gdy użytkownik przy przewijaniu strony natrafi na dany element.
 
Pamięć podręczna przeglądarki – czyli przechowywanie na określony czas elementów przez przeglądarkę użytkownika, tzw. pamięci cache co wpływa na ładowanie w przyszłości przez przeglądarkę użytkownika niektórych elementów strony prosto z urządzenia użytkownika. Opcję buforowania możemy wyłączyć w panelu administracyjnym naszego serwera.

Jeśli chcesz założyć swoją stronę internetową lub przyspieszyć jej działanie, lecz nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej lub na Facebooku. Z kodem rabatowym ARTYKUŁ otrzymasz od nas zniżkę -5% na usługę stworzenia strony internetowej lub optymalizacji szybkości ładowania Twojej strony.